Gašperov mlyn - gastromický zážitok v luxusnej podtatranskej vile

História Gašperovho mlyna

Vitajte v Gašperovom mlyne - vo vile, ktorá stojí na mieste pôvodného mlyna, na konci podtatranskej obce Batizovce. Náš mlyn návštevníkom ponúkne oddych, komorné prostredie, skvelú gastronómiu, súkromie a nezabudnuteľný umelecký zážitok! Nechajte sa unášať rozprávkovou atmosférou, objavte čaro minulosti, doprajte si luxus, vychutnajte si pohladenie prírody a oddýchnite si medzi ozajstnými umeleckými dielami.

Storočný batizovský mlyn

 

Bez obecného mlyna sa kedysi nezaobišla žiadna dedina a inak to nebolo ani v Batizovciach. Ľudia si na svojich poliach vypestovali rôzne druhy oblia - pšenicu, jačmeň, raž alebo proso - avšak najprv bolo potrebné spracovať ho, až tak bolo možné použiť ho na prípravu jedál. Najmä zo pšenice sa vyrábala biela múka vhodná na pečenie chleba, koláčov alebo ako prísada do jedál. Obilniny sa však po spracovaní používali aj na kŕmenie hospodárskych zvierat a jačmenné krúpy sú dodnes dôležitou a chutnou prísadou do zabíjačkových špecialít či prílohou k údeninám. Pestovatelia priniesli niekoľko svojich vriec do obecného mlyna a na druhý deň si mohli prísť po zomletú úrodu, ktorú využívali a šetrili si do najbližšej žatvy. Napriek tomu, že mlyn bol dlho poháňaný vodou, obilie sa dalo opracovať skutočne veľmi precízne. Múka bola zomletá a roztriedená na hrubšiu, ale aj celkom jemnú. "Krupiar" bol pracovník mlyna, ktorý sa staral len o lúpanie krúpov. Jednotlivé krúpy vedel zbaviť ich tvrdého obilninového obalu takmer dokonale!


Spočiatku boli mlynárske stroje poháňané energiou z vody. Drevené kolesá, ozubené kolieska, hriadele - to všetko sa krútilo a mlyn mlel výhradne z energie ramena Batizovského potoka. Vodou neboli poháňané len stroje na spracovanie obilia, ale aj zariadenia v spomínanej "buchkarni" na zmäkčovanie ľanu. Ľudia z Batizoviec si dodnes pamätajú lomoz pochádzajúci z tejto pristavenej časti mlyna. Neskôr, po prvej svetovej vojne, začala v Batizovciach fungovať elektráreň na pohon vodnou turbínou a začiatkom druhej svetovej vojny bola elektrifikovaná celá obec. To sa prenieslo aj do fungovania mlyna - mlynárske stroje začali využívať elektrickú energiu dodávanú z Tatranskej elektrárne.


Okrem oblia sa však v Batizovciach spracovával aj ľan, ktorý sa hojne využíval na výrobu ľudového odevu. Namočený, vysušený a vyčesaný ľan sa spracovával v "buchkarni" - v miestnosti, kde sa jednotlivé snopy ľanu poddávali ťažkej váhe drevených trámov, a tým sa stávali mäkšími. Pestovanie a spracovanie ľanu malo v podtatranských obciach veľkú tradíciu a bolo súčasťou väčšiny batizovských rodín.


Mlynármi, na ktorých si Batizovce ešte pamätajú, boli Juraj Kečka, Valetnín Grich, Jozef Chladoň či rodina Imrichová. V roku 2001 sa začalo s prestavbou mlynskej budovy, a kedže zub času zanechal stopy na múroch i nie veľmi pevných základoch stavby, väčšina pôvodných múrov musela byť nahradená novými. V stavbe sa však podarilo zachovať jednu časť pôvodného múru a aj trámy, ktoré kedysi držali krov budovy.Súčasný "zelený" Gašperov mlyn

Ani dnes nezostáva energia Batizovského potoka nevyužitá... V súčasnosti už síce nemelie múku ani nemäkčí ľan, ale poháňa turbínu modernej malej vodnej elektrárne, ktorá vyrába "čistú", ekologickú elektrinu. Tá je potom distribuovaná nielen do siete, ale využíva ju aj Gašperov mlyn. Okrem čistej energie z vody využíva náš mlyn aj energiu a teplo zo slnka i zeme, ktoré dokážu mlyn príjemne zohriať aj počas tuhej zimy. V dnešnom svete, kedy sa bez elektrickej energie, kúrenia či vodovodu nevieme zaobísť, si Gašperov mlyn všetko "požičiava" priamo z prírody a vôbec jej tým neubližuje.


Gašperov mlyn je jedinečný aj svojou rozprávkovou, starosvetskou atmosférou. Interiér mlyna vyzdobil podtatranský akademický maliar Marian Čižmárik. Mlynu dodal jedinečnú tvár, v ktorej sa odráža svet našich predkov, životodarná sila vody a neskrotnosť podtatranskej prírody. V našej reštaurácii sa môžete stretnúť s jedinečnými strojmi a nástrojmi, ktoré sa kedysi používali na spracovávanie obilia, ale aj originálne kusy starodávneho nábytku a nádoby - všetky precízne vybrané a inštalované pánom Čižmárikom. V Gašperovom mlyne budete môcť cestovať v čase tým najluxusnejším spôsobom.